Rekuperacja to inaczej system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Oprócz odzyskiwania energii cieplnej jego główną zaletą jest poprawa jakości powietrza wdmuchiwanego do wnętrza domu. Usuwanie zanieczyszczeń i pyłu możliwe jest dzięki filtracji. Czyste powietrze wewnątrz domu to ogromna zaleta dla alergików. Posiadanie rekuperatora zmniejsza również rozwój pleśni i grzybów. Czy często trzeba wymieniać zabrudzone filtry, by zadbać o odpowiedni przepływ powietrza?
Czy trzeba wymieniać filtr w rekuperatorze?
Wiele osób na pewno zadaje sobie pytanie, czy wymiana filtra jest w ogóle konieczna. Niektórzy chcą zaoszczędzić, a inni po prostu o tym zapominają. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to bardzo ważna kwestia. Od niej zależy to, jakim powietrzem będziemy oddychać. Filtry mają za zadanie usuwać z powietrza kurz, pyły lub nawet smog. Bez nich do wnętrza domu dostawałoby się dużo zanieczyszczeń, które negatywnie wpływałyby na komfort mieszkania i zdrowie.
Oprócz zdrowia mieszkańców wymiana filtrów w rekuperatorze wpływa na efektywność pracy całego urządzenia. Mniejsza ilość zabrudzeń to lepsze działanie wentylatorów, czyste kanały wentylacyjne i mniejszy pobór energii elektrycznej. Zabrudzenie układu zmniejsza wydajność centrali oraz może powodować nierównomierne nawiewanie powietrza. Brudny filtr w rekuperatorze lub jego brak może prowadzić do uszkodzenia centrali.
Jak często sprawdzać jakość filtra?
Wiesz już, że dbałość o czystość filtrów jest niezwykle ważna. Nie tylko ze względu na jakość powietrza, ale i działanie systemu wentylacyjnego. Jak często więc należy sprawdzać stan filtrów? Na to, jak często należy wymieniać filtry, wpływa wiele czynników. Zaliczamy do tego porę roku, zanieczyszczenie powietrza czy sposób używania systemu. Na szczęście większość nowoczesnych systemów posiada automatyczny system kontroli filtrów powietrza. Gdy będzie on już zbyt brudny, na ekranie pojawi się informacja o konieczności jego wymiany. W przypadku starszych urządzeń zaleca się kontrolę zabrudzenia filtrów raz na 3 miesiące.
Czy filtr można „zregenerować”?
Filtry stosowane w rekuperatorach są jednorazowego użytku, dlatego próby ich regeneracji są odradzane. Odkurzanie czy prawnie nie przyniesie odpowiednich efektów, ponieważ nie sposób oczyścić filtr wewnątrz. Wszelkie próby ingerencji w jego strukturę mogą skończyć się uszkodzeniem.
Podsumowanie
Wiesz już, że filtr w rekuperatorze należy wymieniać bezwzględnie. Tylko regularna wymiana filtrów może zapewnić bezproblemowe działanie systemu, prawidłowy stopień odzysku ciepła i czyste powietrze w domu. Stosuj się do naszych zaleceń i ciesz się z oczyszczonego i ciepłego powietrza. Jeśliś szukasz również odpowiedniej rekuperacji do swojego domu, sprawdź naszą ofertę – rekuperatory.