Jednym z czynników, który mocno wpływa na komfort mieszkania, jest jakość powietrza. Jego nieodpowiednie parametry nie tylko wpływają na mniejszą wygodę, ale również mają negatywny wpływ na zdrowie. Z tego powodu warto zadbać o to, aby usuwać nadmiar wilgoci z domu. W tym artykule przeczytasz o tym, czy możliwe jest zmniejszenie zawilgocenia z pomocą rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Co wpływa na dużą wilgoć w domu?
Zbyt duża wilgotność powietrza pojawia się najczęściej w nowoczesnych, energooszczędnych domach, które są wyjątkowo szczelne. Brak dostępu świeżego powietrza sprawia, że zaburzona jest naturalna wymiana powietrza i wentylacja grawitacyjna. Oprócz tego istnieje również kilka czynników, które w różnym stopniu mogą wpływać powstawanie wilgoci w budynku. Są to przede wszystkim:
- Brak odpowiedniej wentylacji w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, gdzie wytwarza się para wodna.
- Warunki atmosferyczne na zewnątrz budynku.
- Wilgoć technologiczna w nowo oddanych do użytku budynkach.
- Brak lub wadliwe wykonanie drenażu budynku.
- Nieszczelne pokrycie dachowe.
Czy duża wilgotność powietrza w domu jest problemem?
Wilgotność powietrza w domu może być problemem, jeśli jest zbyt wysoka lub zbyt niska. Optymalna wilgotność powietrza w domu powinna wynosić około 40-50%. Zbyt wysoka wilgotność powietrza może prowadzić przede wszystkim do rozwoju grzybów i pleśnie, które bardzo źle wpływają na zdrowie domowników. Duża wilgotność powietrza w pomieszczeniach to również pogorszenie jakości powietrza i pojawienia się nieprzyjemnych zapachów. Jej nadmiar może też sprzyjać rozwojowi alergii i chorób układu oddechowego, a także prowadzić do osadzania się kurzu i roztoczy.
Czy rekuperacja pozwala zlikwidować wilgoć?
System rekuperacji lub wentylacji może pomóc zmniejszyć wilgotność powietrza w domu, jeśli jest on odpowiednio dobrany i używany. Aby skutecznie zmniejszyć wilgotność powietrza w domu, ważne jest, aby zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń. Sposób działania systemu rekuperacji sprawia, że wilgoć znajdująca się w powietrzu skrapla się we wnętrzu urządzenia. Rekuperacji gwarantuje zmniejszenie wilgotności powietrza, należy jednak pamiętać, że może również doprowadzić do jego zbytniego osuszenia. Wszystko zależy od zastosowanego wymiennika ciepła.
Rekuperator, z jakim wymiennikiem pozwala usuwać wilgoć?
Jak już wspominaliśmy rodzaj wymiennika ciepła, jaki został zastosowany w rekuperatorze na znaczący wpływ na poziom wilgoci w powietrzu. Wymienniki krzyżowe mają tendencje do skraplania wody podczas wymiany zużytego powietrza i napływu świeżego. Sprawdzą się one przede wszystkim w budynkach, które mają problem z gromadzeniem się wilgoci. Ich wada jest to, że mogą zbyt wysuszyć powietrza w normalnych warunkach. Inaczej działają np. wymienniki entalpiczne, które odzyskują nadmiar wilgoci z powietrza usuwanego i pozwalają na kontrolę odpowiedniego poziomu wilgoci w budynku.
Rekuperacja a wilgoć – podsumowanie
Jeśli chcesz zadbać odpowiedni poziom wilgotności w swoim domu, rozważ zamontowanie dobrego i dopasowanego do swoich potrzeb rekuperatora. Pozwoli on zadbać o wilgoć na odpowiednim poziomie niezależnie od czynników wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Przyczyni się to do zahamowania rozwoju pleśni i grzybów oraz zapewni oddychanie świeżym powietrzem, co stanowczo podniesie komfort życia.