Czyszczenie rekuperacji – czy trzeba to robić?

czyszczenie rekuperacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zwana też rekuperacją to system, który dba zarówno o ogrzewanie, jak i oczyszczanie powietrza, którym oddychamy w domu. To od jej stanu zależy czy będziemy oddychać powietrzem zanieczyszczonym, pełnym bakterii, kurzu i smogu czy świeżym i czystym.  Aby zapewnić sobie optymalne działanie instalacji, należy dbać o okresowe przeglądy i regularne czyszczenie. Kiedy czyścić i dezynfekować rekuperację? Jak to robić? Czy wymieniać filtry? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Czy czyszczenie rekuperacji jest konieczne?

Czyszczenie rekuperacji jest konieczne, ponieważ pozwala zmniejszyć namnażanie się grzybów i bakterii, a dodatkowo zachowuje wydajność i efektywność systemu. Jeśli filtry i cały układ wentylacyjny są zanieczyszczone, rekuperacja może być mniej skuteczna w odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego, co prowadzi do większych kosztów energii i niepotrzebnego zanieczyszczenia powietrza wewnętrznego. Regularne czyszczenie filtrów może również zwiększyć trwałość i niezawodność systemu.

Kiedy należy czyścić rekuperację?

Czyszczenie rekuperacji powinno być wykonywane regularnie, w zależności od stopnia użytkowania i zanieczyszczenia powietrza wewnątrz budynku. Pierwsze oznaki, że konieczne jest przeprowadzenie czyszczenia wentylacji to wyraźnie odczuwalny zaduch oraz skraplająca się para wodna na oknach. Może również pojawić się hałas dochodzący z instalacji. Jeśli nie widzisz żadnych objawów, czyszczenie instalacji rekuperacji warto również wykonać okresowo. Zalecana częstotliwość czyszczenia może się różnić w zależności od producenta, ale zazwyczaj zaleca się wykonywanie czyszczenia co 6-12 miesięcy. Jeśli w budynku jest dużo pyłu lub innych zanieczyszczeń, częstotliwość czyszczenia może być częstsza. Jeśli budynek jest mało użytkowany lub jest mało zanieczyszczony, częstotliwość czyszczenia może być rzadsza.

Czyszczenie wymiennika i wentylatorów

Najważniejszym elementem wentylacji mechanicznej z odzyskiem energii cieplnej jest wymiennik ciepła. To od jego sprawności zależy to, jak dobrze odzyskiwane jest ciepło. Gdy jest zabrudzony, jego wydajność znacznie spada, dlatego należy regularnie przeprowadzać konserwację. Podobnie sytuacja wygląda z wentylatorem. Jeśli jest on zakurzony, przepływ w instalacji będzie zaburzony, a pobór prądu się zwiększy. Zalecamy sprawdzanie tych elementów raz do roku. Jednak z powodu konieczności częściowego demontażu najlepiej zlecić to fachowcom.

Czyszczenie czerpni i wyrzutni rekuperatora

Czerpnia i wyrzutnia jak sama nazwa wskazuje to elementy, które pobierają świeże oraz usuwają zużyte powietrze. Czerpnia z racji tego, że wciąga powietrze z zewnątrz, wyposażona jest w specjalną siatkę, która chroni kanał wentylacyjny przed owadami i innymi większymi zanieczyszczeniami. Czyszczenie kratek jest proste i spokojnie można wykonać je samemu. Zimą warto zadbać o regularne usuwanie zalegającego śniegu, żeby zapewnić dobry przepływ powietrza.

Czyste filtry a jakość powietrza

Dobrą jakość powietrza wewnątrz domu zapewniają wysokiej jakości filtry. Usuwają one bakterie, alergeny, kurz i drobnoustroje. Im wyższej klasy filtr, tym lepsze ma właściwości oczyszczające. Należy pamiętać, że filtrów nie można wyczyścić. Za każdym razem powinno się je wymieniać. Wymiana filtrów powinna odbywać się raz na kwartał. Tylko wtedy można zadbać o sprawność całego systemu oraz o czyste powietrze.

Czyszczenie anemostatów i kanałów wentylacji

Kanały wentylacyjne rozprowadzają ogrzane powietrze nawiewane oraz odprowadzają powietrze wywiewne z domu. Z reguły te pierwsze brudzą się częściej dlatego, że zbierają kurz i różne osady z całego domu (w tym z kuchni czy łazienki). Konserwację przewodów wentylacyjnych wystarczy wykonywać co kilka lat. Ze względu na trudną dostępność oraz konieczność użycia specjalnych kamer czyszczenie mechaniczne i dezynfekcję warto zlecić profesjonalnym serwisantom.

Jeśli chodzi o anemostaty, to są to kratki wentylacyjne, które umieszczane są na końcach przewodów. Z racji ciągłego zbierania powietrza z budynku, mogą być pokryte kurzem. Czyszczenie ich nie jest trudne i łatwo można wykonać to samemu. Polecamy zrobić to za pomocą odkurzacza oraz mokrej szmatki.

Czyszczenie rekuperacji – podsumowanie

Rekuperator to urządzenie, które może znacznie poprawić komfort mieszkania. Ma on wiele zalet takich jak zmniejszenie kosztów ogrzewania, oczyszczanie powietrza czy poprawa wentylacji wewnątrz budynku. Aby jednak w pełni być zadowolonym z jego posiadania trzeba okresowo przeprowadzać serwis oraz czyszczenie całej instalacji. Regularne czyszczenie elementów rekuperacji takich jak wymiennik, filtry czy kanały zarówno poprawiają jego wydajność, jak i pozwolą uniknąć kosztów naprawy. Zadbaj o swój rekuperator i ciesz się z jego użytkowania przez wiele lat.