Jak działa rekuperacja ścienna? Zalety i wady tego rozwiązania

rekuperacja ścienna

Rekuperacja to proces polegający na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego z budynku, które jest następnie wykorzystywane do ogrzewania oraz wentylacji. Jest to skuteczna metoda oszczędzania energii i poprawy efektywności energetycznej budynku. Oprócz tradycyjnych rekuperatorów z jedną centralą połączoną z pomieszczeniami za pomocą kanałów wentylacyjnych na rynku dostępne są również małe rekuperatory ścienne działające tylko w obrębie jednego pokoju. Czym są rekuperatory decentralne? Jak działa rekuperacja ścienna? Czy warto na nią postawić? Tego dowiesz się w tym artykule.

Czym jest i jak działa rekuperacja ścienna?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, rekuperacja ścienna to nic innego jak mniejsza wersja tradycyjnego rekuperatora. Jest to kompaktowy system wentylacyjny montowany w ścianie budynku. Tak samo, jak tradycyjne centralny system wyposażony jest w wymiennik ciepła, wentylator oraz filtr. Dzięki temu, że montowany jest w ścianie budynku, jest bezkanałowy. Rekuperatory ścienne najczęściej wyposażone są w wymiennik akumulacyjny, który gromadzi ciepło z powietrza wywiewanego przez około 70 s (w zależności od producenta), by następnie odwrócić strumień powietrza i wtłaczać świeże, czyste i zdrowie powietrze do wnętrza domu. System ten sprawia, że strumienie powietrza nie mieszają się. Zalecany jest również montaż rekuperatorów parami. W takiej sytuacji zsynchronizowanie systemów sprawi, że jedno urządzenie będzie wtłaczać powietrze zewnętrzne a drugie wywiewać powietrze zużyte z pomieszczenia naprzemiennie. Ten sposób charakteryzuje się większą skutecznością oraz zapewnia wymianę bez mieszania się strumieni.

Zalety i wady montażu tego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła

Tak jak w przypadku dużych systemów do największych zalet rekuperacji ściennej zaliczamy przede wszystkim ograniczenie strat ciepła. Oprócz mniejszej utraty ciepła rekuperacja poprawia jakość powietrza, oczyszczając je z kurzu, alergenów i innych zanieczyszczeń. Wentylacja mechaniczna to również ciągły dopływ świeżego powietrza z zewnątrz a co za tym idzie większy komfort mieszkalny. Oprócz tych zalet, na plus warto zaznaczyć również cenę samego rekuperatora ściennego oraz montażu, która jest niższa kilkukrotnie w stosunku do dużego, centralnego systemu rekuperacyjnego, który wymaga zastosowania odpowiednich kanałów.

Do wad tego rozwiązanie na pewno trzeba zaliczyć przede wszystkim znacznie mniejszą wydajność i to w każdym aspekcie. Zarówno jeśli chodzi o jakość ogrzewania, oczyszczania, jak i wymiany powietrza. Oprócz tego należy zaznaczyć, że rekuperator pokojowy działa tylko w tym pomieszczeniu, w którym jest zamontowany. Aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza w całym domu, każdy pokój musiałby mieć zamontowany swój własny rekuperator ścienny, co również generuje spore koszty.

Kiedy montować rekuperator decentralny?

Z racji swojej budowy oraz mniejszej wydajności rekuperacja ścienna nie sprawdzi się za każdym razem. Są jednak sytuacje, gdzie będzie o wiele lepszym wyborem niż zamontowanie rekuperatora centralnego. Instalacja rekuperacji ściennej będzie dobrym wyborem, wtedy gdy w posiadanym budynku nie ma miejsca i możliwości na montaż rekuperacji scentralizowanej lub wynajmujemy tylko jedno pomieszczenie w budynku, a chcemy zadbać o czyste i zdrowe powietrze, a jednocześnie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.

Systemy rekuperacji ściennej – podsumowanie

Rekuperatory i systemy wentylacji montuje się w domach, w których wentylacja grawitacyjna nie spełnia swojego zadania i wymagany jest mechaniczny nawiew świeżego powietrza do domu. Jednym z systemów, który spełni to zadanie, może być rekuperacja ścienna jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że nie zawsze będzie ona idealnym rozwiązaniem.