Jak przygotować dom pod rekuperację? Kilka ważnych wskazówek

Jak przygotować dom pod rekuperację

Decyzję o montażu rekuperacji najlepiej podjąć już na etapie budowy nowego domu. Jej charakterystyka znacząco różni się od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, stąd też projekt domu z rekuperacją jest inny. Przygotowanie projektu razem ze schematem instalacji pozwoli zaprojektować go, tak by w pełni korzystać z jej zalet. Jak dobrze przygotować każdy dom pod rekuperator? O czym należy pamiętać?

Co ma znaczenie podczas budowy domu z rekuperatorem?

Rekuperacja w domu ma wiele zalet. Przede wszystkim dostarcza ona świeże powietrze do domu, które dodatkowo jest filtrowane i ogrzewane powietrzem wywiewanym. Cały proces ogrzewania powietrza nawiewanego zachodzi w wymienniku, który jest sercem całego układu. System ten najlepiej sprawdza się w szczelnych domach energooszczędnych. Jeśli budujesz nowy dom, od razu zaplanuj drogi dla kanałów wentylacyjnych, miejsca na anemostaty itp. Pomoże to wybrać najlepsze rozwiązania jeszcze przed montażem instalacji. 

Aby wymiana powietrza przebiegała sprawnie i efektywnie należy spełnić kilka istotnych warunków. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową izolację kanałów wentylacyjnych. Pozwoli to na zmniejszenie utraty ciepła. Bez tego system przestanie spełniać swoja kluczową rolę, czyli efektywne grzanie. Oprócz tego należy zadbać o szczelne okna w domu i drzwi zewnętrzne.

Działanie wentylacji z odzyskiem ciepła a systemy ogrzewania

Pamiętajmy, że w budynkach, w których ma być zainstalowany odzysk ciepła oraz nie są planowane inne systemy ogrzewania wymagające odprowadzania spalin, nie trzeba budować kominów wentylacyjnych. W innym przypadku komin jest elementem niezbędnym. System wentylacji pomieszczenia, w którym zainstalowano urządzenie grzewcze, zależy od systemu grzewczego zastosowanego w danym domu. Jeśli planujesz montaż kominka, pamiętaj, że jedyną opcją jest model z zamkniętą komorą spalania.

Mostki termiczne – czy to ważna kwestia?

W skrócie mostki termiczne to elementy domu charakteryzujące się utratą ciepła. Słaba izolacja takich miejsc również zmniejszy efektywność, z jaką będzie działała rekuperacja. Zadbaj o to, by dobrze zaizolować wymienione poniżej miejsca:

  • połączenie stropu oraz ze ścianą zewnętrzną,
  • okolice kominów,
  • nadproża, miejsca obsadzenia okien i drzwi,
  • połączenie balkonu ze stropem,
  • ściany piwnic i fundamenty.

Aranżacja pomieszczenia z systemem rekuperacji

Ważna jest również odpowiednia aranżacja pomieszczenia, w którym będzie znajdować się centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Jeśli jest to np. zimne poddasze, powinno być ono odpowiednio zaizolowane. Najlepiej, jeśli temperatura wewnątrz będzie wyższa niż 5°C. Jednak nowoczesne systemy radzą sobie i w minusowej temperaturze, jeśli zapewnimy im odpowiednią izolację kanałów. Aby cała instalacja działała prawidłowo, konieczne jest również dokładne określenie liczby i lokalizacji punktów wlotowych i wylotowych.

Podsumowanie

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z systemem odzysku ciepła. Jej posiadanie to ciepłe i świeże powietrze w domu przez całą zimę. Przygotowanie schematu instalacji już na etapie projektowania budynku pozwoli zwiększyć jej efektywność. Dzięki temu można liczyć na skuteczną wymianę powietrza i znaczną oszczędność na ogrzewaniu. Zastosuj nasze podpowiedzi podczas planowania projektu i ciesz się z efektywnego działania rekuperatora.