Jak rekuperator działa latem?

jak rekuperator działa latem

Montując system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła we własnym domu, myślimy głównie o jego zaletach dotyczących ogrzewania powietrza i oszczędności na energii cieplnej. Jednak rola rekuperatora nie kończy się zimą. Czy warto korzystać z wentylacji mechanicznej z rekuperatorem latem? Czy istnieją metody schładzania powietrza z wykorzystaniem rekuperacji?

Czy rekuperator chłodzi latem?

Faktem jest, że rekuperator to urządzenie, które służy do odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń i przenoszenia go na powietrze nawiewane. Chroni to przed wychładzaniem budynku i zapewnia optymalną temperaturę wewnątrz domu nawet przy minusowej temperaturze na zewnątrz. Czy jednak wymiennik ciepła w rekuperatorze potrafi również schłodzić powietrze w domu? W tej kwestii odpowiedź jest dość prosta, sam rekuperator nie ma możliwości chłodzenia powietrza latem. Na rynku istnieją jednak urządzenia z funkcją tzw. nocnego chłodzenia, które polega na wwiewaniu chłodniejszego powietrza z pominięciem wymiennika ciepła. Pozwala to zadbać o schłodzenie domu przez noc i rześki poranek.

Należy jednak pamiętać, że rekuperator nie jest urządzeniem chłodniczym i nie ma w sobie żadnych elementów, które mogłyby bezpośrednio schładzać powietrze. System nocnego schładzanie baypassem nie jest oczywiście aż na tyle skuteczne by efektywnie i długotrwale schładzać dom. Pozwala to jedynie na niewielkie i kilkugodzinne obniżenie temperatury. Działa on poprzez wymianę ciepła pomiędzy powietrzem nawiewanym a wywiewanym, więc gdy temperatura na zewnątrz się podniesie, rekuperator nie będzie w stanie obniżyć temperatury pomieszczeń.

Czy istnieje jednak sposób na chłodzenie z użyciem rekuperatora latem?

Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają na wspomaganie rekuperacji latem i wykorzystanie jej do obniżenia temperatury powietrza. Jest to układ centrali wentylacyjnej  wspomaganej za pomocą gruntowego wymiennika ciepła GWC. Takie rozwiązanie pozwala zadbać o odpowiednie warunki wewnątrz domu niezależnie od pogody na zewnątrz. Wykorzystanie tej instalacji pozwala wstępnie schłodzić powietrze latem za pomocą niskiej temperatury w gruncie. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że zapewnia komfortową temperaturę przez cały rok. Podczas wysokich mrozów ogrzewa bowiem powietrze wwiewane do centrali.

Rekuperacja a klimatyzacja

Rekuperacja i klimatyzacja to dwa różne sposoby na regulowanie temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Rekuperacja i klimatyzacja różnią się przede wszystkim sposobem działania. Rekuperacja polega na wymianie ciepła pomiędzy powietrzem nawiewanym a wywiewanym, podczas gdy działanie klimatyzacji polega na schładzaniu powietrza znajdującego się już w budynku. Działanie rekuperatora i klimatyzatora ma kompletnie inny cel, dlatego nic nie stoi przeszkodzie, by zamontować te systemy obok siebie. Trzeba jednak przygotować się na podwójne koszty eksploatacyjne.

Czy warto korzystać z rekuperatora latem? – dostęp świeżego powietrza latem i zimą

Pomimo tego, że rekuperator nie jest urządzeniem chłodniczym i nie ma w sobie żadnych elementów, które mogłyby bezpośrednio schładzać powietrze, warto rozważyć korzystanie z niego przez cały rok. Należy pamiętać, że oprócz opcji odzysku ciepła zapewnia on nawiew dużych ilości powietrza świeżego i odfiltrowanego z zanieczyszczeń i alergenów. Zmniejszy to zatem, szanse na powstanie zaduchu i rozwoju pleśni wewnątrz domu. Zapewnienie przepływu świeżego powietrza za pomocą wentylacji przez cały rok, będzie szczególnie niezbędne w przypadku nowoczesnych i szczelnych budynków. Dlatego warto zaopatrzyć się odpowiedni system nawiewny i korzystać z niego przez cały rok.

Podsumowanie

Głównym przeznaczeniem rekuperacji, jest odzysk ciepła z powietrza wywiewanego i ogrzewanie wwiewanego by utrzymać temperaturę w domu. Należy jednak pamiętać, że instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem ma również wiele innych zalet, z których warto korzystać cały rok. Przy odpowiedniej konfiguracji i zamontowaniu dodatkowych urządzeń rekuperator może być bardzo pomocny w obniżaniu temperatury wewnątrz budynku, rozprowadzając wcześniej schłodzone powietrze po pomieszczeniach. Ostatecznie, decyzja o tym, czy warto korzystać z systemów wentylacji domowej z rekuperacją również latem, zależy od indywidualnych preferencji użytkowników i ich potrzeb komfortu termicznego.