Jak ustawić pompę ciepła? Optymalne ustawienie krzywej grzewczej

Jak ustawić pompę ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które potrafi zapewnić skuteczne a zaraz niedrogie ogrzewanie w każdym domu. Aby jednak cieszyć się wieloletnią, a zarazem efektywną pracą należy zadbać o kilka aspektów. Po pierwsze pompa ciepła powinna być odpowiednio dobrana do możliwości i potrzeb, jakie stawia budynek. Po drugie ważne jest właściwe ustawienie i regulacja pompy ciepła oraz wybór profesjonalnej ekipy instalatorów, którzy przeprowadzą uruchomienie. W tym artykule zajmiemy się tym drugim kryterium, czyli tym jak ustawić pompę ciepła, by zapewnić sobie odpowiedni komfort cieplny.

Instalacja pompy ciepła

Zanim przejdziemy do kwestii regulacji pompy ciepła, musimy napisać kilka słów na temat jej odpowiedniej instalacji. To od niej zależy czy pompa ciepła spełni swoje zadanie. Montując pompę ciepła, należy wziąć pod uwagę:

  • Lokalizację jednostki zewnętrznej i wewnętrznej (jeśli występuje system split).
  • Odpowiedni montaż i izolacja kanałów.
  • Ustawienie temp. CWU – (w przypadku pompy powietrze-woda lub gruntowej)
  • Ustawienie sterownika pokojowego.
  • Ustawienie termostatu.

Czym jest krzywa grzewcza pompy ciepła?

Najważniejszym kryterium podczas pierwszego uruchomienia pompy ciepła jest jednak regulacja jej pracy. W większości urządzeń do wyboru są dwa tryby: ustawienie stałej temperatury i tzw. krzywa grzewcza. Jak sama nazwa wskazuje, pierwszy tryb zapewnia stałą temperaturę powietrza (lub temperaturę wody podawanej na grzejniki czy ogrzewanie podłogowe). Ten sposób zaprogramowania jest jednak mniej wydajny. Przyczynia się do większego poboru prądu i zużycia ze względu na częstsze zatrzymania i starty pompy.

O wiele lepszym wyjściem jest wybór opcji krzywej grzewczej. W tym trybie temperatura zasilania instalacji grzewczej będzie uzależniona od temperatury zewnętrznej. Np. przy temperaturze -20°C pompa będzie podgrzewać wodę do +45°C i analogicznie przy +15°C będzie to +25°C. Sprawia to, że pompa ciepła działa stabilnie oraz znacznie oszczędniej.

Jak ustawić krzywą grzewczą w pompie ciepła?

Krzywa grzewcza to parametr, który potrafi zapewnić mieszkańcom odpowiedni komfort niezależnie od temperatury na zewnątrz domu. Jednak należy pamiętać, że odpowiednia nastawa krzywej jest procesem dość złożonym. W większości jest on oparty na metodzie prób i błędów. Jeśli krzywa będzie zbyt stroma praca pompy może spowodować przegrzanie budynku. Natomiast zbyt płaska linia wpłynie na niedogrzanie wnętrza. Warto więc żeby użytkownik po pierwszym uruchomieniu obserwował, jak wygląda grzanie pomieszczeń, by wprowadzić odpowiednią korektę.

Czy regulacja pompy ciepła ma znaczenie? Jak wpływa na ogrzewanie?

Może zdarzyć się, że po pierwszym uruchomieniu użytkownik zaobserwuje zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę wewnątrz domu. W takiej sytuacji należy samemu sterować układem grzewczym, by wybrać odpowiednią temperaturę w budynku. Nie przypilnowanie odpowiedniej regulacji pompy ciepła może negatywnie wpłynąć na komfort grzewczy podczas niższych lub wyższych temperaturach zewnętrznych.

Pierwsze uruchomienie pompy ciepła

Pomimo tego, że w późniejszym czasie to użytkownik sam będzie sterował układem pompy ciepła, pierwsze uruchomienie powinien wykonać profesjonalny instalator. Wiąże się to z tym, że producenci urządzeń zwykle dostarczają protokoły uruchomienia pompy, które precyzują wymagania dotyczące jej pierwszego użycia. Testowane są m.in. sprawność samej pompy ciepła oraz poprawność dostępnych funkcji (ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, chłodzenie itd.). Aby pompa ciepła działała prawidłowo, należy przestrzegać procedur związanych z jej początkowym uruchomieniem. Dlatego decydując się na jej montaż, warto zwrócić uwagę również ekipę, która zajmie się jej instalacją oraz pierwszym uruchomieniem.