Żadna instalacja grzewcza służąca do podgrzewania wody użytkowej nie może funkcjonować bez odpowiedniego zbiornika CWU. Wykorzystuje się je zarówno w przypadku tradycyjnych kotłów węglowych, gazowych kominków z płaszczem wodnym, jak i pomp ciepła. Dla każdego z tych urządzeń zasobnik c.w.u powinien być jednak trochę inny. Złe dobranie odpowiedniego zbiornika może zmniejszyć efektywność pracy pompy ciepła oraz powodować awarie i koszty. Dowiedz się jaki zasobnik cwu do pompy ciepła wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę.
Czym jest zbiornik CWU?
Zasobnik cwu to nic innego jak zbiornik pozwalający na uzyskanie odpowiedniej temperatury wody użytkowej oraz magazynowanie jej. W jego wnętrzu zachodzi proces podgrzewania wody za pomocą źródła ciepła znajdującego się w budynku (np. pompa ciepła). Stąd woda transportowana jest do kuchni i łazienek, by mogli z niej korzystać domownicy.
Jak działa zasobnik cwu do pompy ciepła?
Jak już pisaliśmy zadaniem zasobników ciepłej wody użytkowej, jest magazynowanie i ogrzewanie jej na podstawowe cele bytowe. Jego działanie polega na pobraniu z sieci wody zimnej i ogrzaniu jej wodą ze źródła ciepła, która przepływa przez wymiennik ciepła (np. spiralną grzałkę) wewnątrz zbiornika. Zbudowane są one ze specjalnych materiałów, które izolują wodę wewnątrz, aby ta nie wytracała ciepła. Ważne jest również to aby wykonane zostały ze stali nierdzewnej, która nie wchodzi w reakcje z wodą.
Do jakich typów pomp ciepła można zainstalować zasobnik cwu?
Z racji sposobu, w jaki ogrzewana jest woda w zasobnikach, można instalować je w przypadku pomp gruntowych oraz powietrze-woda (zarówno split, jak i monoblok). Tylko te pompy ciepła nadają się do ogrzewania wody użytkowej. Istnieją również zasobniki od razu zintegrowane z pompą. Pojemność zasobników tego typu to najczęściej 150-200l.
Jak wybrać odpowiedni zbiornik na ciepłą wodę użytkową?
Wybierając odpowiedni zbiornik c.w.u przede wszystkim, należy zwrócić uwagę jego pojemność. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze odpowiednia pojemność zbiornika zapewnia ciągły dostęp do ciepłej wody dla domowników. W przypadku domu jednorodzinnego wystarczyć powinno od 200 l do 300 l. Po drugie od pojemności zbiornika zależy również maksymalna powierzchnia wężownicy, jaka zmieści się w zbiorniku. Aby wybrać odpowiedni zasobnik, należy obliczyć powierzchnię, jaką powinna mieć wężownica. Na 1 kW mocy pompy ciepła przyjmuje się od 0,25 do 0,45 m2 powierzchni wężownicy. Przykładowo dla pompy ciepła o mocy 10 kW wężownica powinna mieć 2,5 m2.
Podsumowanie
Wiesz już jak wybrać zasobnik do pompy ciepła. Nie jest to trudne, jeśli dobrze dopasujesz go do swoich potrzeb oraz do mocy, jaką posiada pompa. Odpowiedni dobór zasobnika to nie tylko odpowiednia ilość ciepłej wody, ale również przedłużona żywotność pompy. Stosuj się do naszych wskazówek i dobierz odpowiedni zbiornik do swojej pompy ciepła. Jeśli natomiast szukasz odpowiedniej pompy ciepła, sprawdź naszą ofertę – pompy ciepła!