Mity na temat pomp ciepła, którym nie warto wierzyć

mity na temat pomp ciepła

Rynek pomp ciepła rozwija się coraz szybciej. Ze względów na rosnące ceny gazu oraz innych materiałów grzewczych np. węgla, coraz większą popularnością cieszą się inne sposoby ogrzewania budynków. Jednym z takich rozwiązań są nowoczesne pompy ciepła, które coraz częściej wykorzystuje się w domach jednorodzinnych. Jednak wraz z dużym zainteresowaniem pojawia się również wiele nieprawdziwych mitów, które powielają osoby przeciwne takim rozwiązaniom. Poniżej przedstawiamy osiem mitów dotyczących pomp, z którymi rozprawimy się w tym artykule.

Mit 1 – pompa ciepła nie ogrzeje domu

Wiele osób twierdzi, że sama pompa ciepła nie da rady ogrzać całego domu oraz podgrzać wody użytkowej. Szczególnie podbijane jest to mitem o nieradzeniu sobie z niskimi temperaturami. W polskich warunkach dobrej jakości pompa ciepła bez problemu radzi sobie z ogrzewaniem nawet sporego domu.

Mit 2 – pompy ciepła wymagają dużego nakładu finansowego

Pompy ciepła są coraz popularniejsze i coraz więcej firm zajmuje się ich produkcją i instalacją, co przekłada się na ich cenę. Mit o dużych kosztach pochodzi z czasów gdy pompy były zarezerwowane wyłącznie dla osób zamożnych. W dzisiejszych czasach inwestycja w pompę ciepła nie jest większa od zwykłej kotłowni gazowej czy węglowej. W niektórych przypadkach, po podsumowaniu kosztów takich jak projekty, przyłącza, kotłownia czy komin okazać może się, że instalacja pompy ciepła jest rozwiązaniem nawet tańszym od tradycyjnych kotłów c.o. W przypadku gdy koszt zakupu pompy ciepła jest wyższy, należy pamiętać, że późniejsza eksploatacja nie wymaga dodatkowych kosztów typu zakup węgla itp.

Mit 3 – pompa ciepła nadaje się tylko do ogrzewania podłogowego

Prawdą jest, że w przypadku pomp ciepła najefektywniej działa ogrzewanie podłogowe. Jednak istnieje również wiele urządzeń dostosowanych specjalnie pod ogrzewanie za pomocą grzejników. Tego typu mechanizmy ogrzewają wodę dla obiegu do ok. 50-55°C co spokojnie wystarcza dla konwencjonalnych grzejników. Możliwe jest również wykorzystywanie ogrzewania podłogowego i grzejnikowego jednocześnie.

Mit 4 – pompy ciepła pracują bardzo głośno

Pompy ciepła to urządzenia, które faktycznie wytwarzają dźwięk podczas pracy, jednak producenci muszę spełnić wiele norm ograniczających poziom hałasu. Obecnie pompy ciepła dostosowane są do współczesnych restrykcyjnych wymogów, dzięki czemu wytwarzany przez nie dźwięk w żadnym wypadku nie jest uciążliwy. Ilość generowanego przez pompy ciepła hałasu można porównać choćby do lodówki.

Mit 5 – pompy ciepła nie są ekologiczne

Zdarza się, że niektórzy negują ekologiczność pomp ciepła przez to, że zużywają one energię elektryczną. Jednak należy zwrócić uwagę na stosunek pobieranego prądu do ilości wytworzonej energii cieplnej. By system ogrzewania w 100% wykorzystywał odnawialne źródła energii, warto do zasilania pompy ciepła zamontować fotowoltaikę. Dodatkowo faktem jest, że pompa ciepła nie emituje żadnych negatywnych substancji do atmosfery, dlatego trudno zarzuć jej bark ekologii.

Mit 6 – pompa ciepła nadaje się tylko do centralnego ogrzewania

Działanie pompy ciepła nie ogranicza się tylko i wyłącznie do centralnego ogrzewania. Pozwala ona również na ogrzewanie wody użytkowej. Dzięki temu pompa ciepła w 100% może zastąpić konwencjonalne ogrzewanie lub przyłącze z miejskiej ciepłowni. Przygotowanie ciepłej wody użytkowej, również nie podnosi znacząco kosztów takiej pompy.

Mit 7 – pompy ciepła nie radzą sobie w niskich temperaturach

Pompy ciepła latem jak i zimą działają bez żadnych problemów. Są one idealne dla naszej strefy klimatycznej. Dopiero przy ponad 20-stopniowych mrozach pompa ciepła powietrzna pracuje mniej efektywnie. Gdyby temperatura spadła poniżej -20°C można do pompy powietrznej zamontować dodatkową grzałkę. Problem z niską temperaturą nie występuje w przypadku gruntowych pomp ciepła, gdzie energia pozyskiwana jest z wnętrza ziemi, niezależnie od temperatury zewnętrznej.

Mit 8 – pompy ciepła nadają się tylko do nowego budownictwa

To prawda, że prościej zamontować pompę ciepła w nowo budowanym domu. Wówczas cały budynek można dostosować do pompy już na etapie projektu. Wyeliminuje to koszty związane przebudową przy ewentualnym późniejszym montażu. Jednak również w starszych i modernizowanych budynkach można bez problemu zamontować takie urządzenie. Najlepszym wyborem dla tego typu budownictwa będą powietrzne pompy ciepła typu split, które nie wymagają dużej ingerencji w budynek.

Nie warto bać się montażu pompy ciepła

Przedstawiliśmy kilka mitów dotyczących pomp. Jeśli zastanawiasz się nad montażem pompy, nie warto się nimi sugerować. Pochodzą one jeszcze z czasów gdy technologia pomp ciepła niebyła tak rozwinięta jak teraz. Obecnie pompy ciepła to urządzenia niezwykle nowoczesne i efektywne. Niezależnie od typu pompy ciepła, są to rozwiązania, które jednocześnie pozwolą ograniczyć koszty ogrzewania oraz zadbać o środowisko.