Rekuperacja w starym domu – czy jej montaż się opłaca?

rekuperacja w starym domu

Zazwyczaj o montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła myśli się w kontekście budowy nowego domu. Prawdą jest, że w takiej sytuacji instalacja systemu rekuperacji jest o wiele łatwiejsza, a co za tym idzie tańsza. Nie znaczy to jednak, że montaż rekuperacji w istniejącym już budynku jest niemożliwy. W pewnych sytuacjach może to być bardzo opłacalna inwestycja. Na co zwrócić uwagę decydując się na zamontowanie systemu rekuperacji w kilkudziesięcioletnim domu?

Odzysk ciepła w starym domu – czy to możliwe?

Tak jak już wspomnieliśmy, system rekuperacji nie jest zarezerwowany wyłącznie dla nowych domów. Odzyskiwanie ciepła jak najbardziej jest możliwe również w starym budownictwie. Jedynym warunkiem, jaki musi spełniać taki dom, jest szczelność. Nie ma sensu bowiem montować rekuperatora w starym domu, jeśli będzie on pobierał zimne powietrze z zewnątrz przez nieszczelne elementy. Jeśli chodzi o sam montaż  to ze względu na to, że prace prowadzone są już na gotowym budynku i nie ma możliwości dostosowania istniejących instalacji pod rekuperację, trzeba iść na pewne ustępstwa i kompromisy. Liczyć się trzeba również z generalnym remontem.

Jak montować system rekuperacji w starym budownictwie?

Implementacja wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła w istniejącym domu wiąże się niestety z przeprowadzeniem dużego remontu. Wiąże się to z koniecznością poprowadzenia kanałów wentylacyjnych do wszystkich pomieszczeń. Do poprowadzenia nowych przewodów konieczne może być m.in. kucie ścian czy sufitu. Jeśli umożliwia to konstrukcja budynku, możliwe jest również poprowadzenie instalacji systemu wentylacji pod sufitem oraz ukrycie jej pod płytami kartonowo-gipsowymi. Jeśli dom posiada poddasze, dobrym pomysłem będzie zaimplementowanie go pod centralę. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej izolacji.

Rekuperator ścienny do wentylowania w pomieszczeniach

Jeśli chcesz postawić na wentylację mechaniczną, ale martwi cię duży remont możesz wybrać rekuperator ścienny. Jest to niewielki system, który pozwala wywiewać i nawiewać ogrzane powietrze bez konieczności tworzenia skomplikowanych kanałów wentylacyjnych. Montuje się go w każdym pomieszczeniu w ścianie domu – czerpnia tego systemu znajduje się na ścianie po zewnętrznej stronie. Więcej o rekuperatorze tego typu przeczytasz w innym artykule na naszym blogu – rekuperacja ścienna.

Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację w starym domu?

Rekuperacje montuje się przede wszystkim ze względu na nie wydajną wentylację grawitacyjną oraz chęć obniżenia kosztów energii cieplnej. Porównując montaż rekuperatora w budynku nowym, jak i starym można liczyć na tego samego typu korzyści. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • Czystość powietrza – dzięki filtrom usuwane są zanieczyszczenia, bakterie i alergeny co znacząco wpływa również na komfort, zdrowie i samopoczucie.
  • Lepszą wymianę powietrza i wentylację, w tym usuwanie nadmiaru dwutlenku węgla.
  • Znacząco mniejsze koszty ogrzewania.
  • Brak zaduchu w pomieszczeniach i lepsza jakość powietrza dzięki usuwaniu zużytego powietrza.
  • Usuwanie nadmiaru wilgoci co zmniejsza rozwój pleśni i grzybów

Myślisz o montażu systemu rekuperacji w swoim domu? Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości produktów lub wyspecjalizowanych instalatorów odezwij się do nas. Możesz zadzwonić pod +48 666 479 221 lub skorzystać z formularza kontaktowego.

Montaż rekuperatora w starym budynku – czy jest drożej?

Decydując się na montaż rekuperacji w starym budynku, trzeba się liczyć z większymi kosztami. Jest to związane z koniecznością wykonania bardziej specjalistycznych prac takich jak kucie ścian. Aby ograniczyć koszty do minimum, trzeba dobrze przemyśleć cały projekt i w jak największym stopniu wykorzystać istniejąca infrastrukturą budynku.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w istniejącym domu – podsumowanie

Podsumowując, instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jak najbardziej jest możliwa. Wymaga jednak odpowiedniego przemyślenia całego projektu, aby ograniczyć koszty i nie mieć problemów z jej użytkowaniem. Dobrym pomysłem jest również połączenie montażu systemu z ogólnym, generalny remontem. Przed rozpoczęciem prac należy koniecznie skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą zaplanować cały proces.